YÖRESEL YEMEKLER TURU

sevgili olsai nin evsahipliği yaptığı YE#9 Yöresel Yemekler başlığı altındaki etkinliğimiz ve katılan arkadaşların taiflerini  güzel sunumu ile hazırlamış  aşağıda

kendisine çok teşekkür ediyorum.

Ye#9 

Yöresel Yemekler

Logo:Hatice

 

İlk 10 Durak

İşte sonunda hepimizin dört gözle beklediğimiz Yöresel Yemekler günü de geldi çattı. Bu etkinlik sayesinde sadece Türkiye'ye değil dünyanın değişik bölgelerine ait birbirinden farklı ve lezzetli yemekler tadacağız diye umut ediyorum. Dünya yemek turuna hazır mısınız?

 

Yemek turumuza başlamadan önce blogu olmasa bile  Gırçın Ekmeği ve Kalmuk Çayı ile bizleri davet eden Gülsün'e güç almak için taa New York'a kadar gidiyoruz. Bol proteinli, güç kazandıran çaydan bir yudum aldıktan sonra Gülsün'ü de alarak kayısısıyla ünlü Türkiye'nin Malatya eyaletine yol alıyoruz. 

 

Orada bizleri Aysegül Sıkma KöfteYavandan Köfte ve

 kayısılı Çir Kavurması gibi bir birinden lezzetli malatya yöresine ait yemekler ile karşılıyor. Hepsinden azar azar tattıktan sonra teşekkür edip Belçika'nın Leuven şehrine gidiyoruz.

 

Annemin Mutfak Kokusundan  Evren'in Erzincan yöresine ait Kete'nin tadına 

bakıyoruz ve susamla çörekotunun çok iyi bir fikir olduğunu düşünerek, yanımıza da yolculuk için biraz Kete'den alarak tekrar Türkiye'ye dönüyorüz. 

 

İlk defa etkinliğimize katılarak bizleri, Gaziantep mutfağından iştahları kabartan Ekşili Ufak Köfte ile Kereviç  kurabiyesini yaparak buyur eden Aintab Sofrası'nın sahibesi Naile'den bir daha davet edilme umuduyla ayrılıyoruz. 

 

Kanada'ya doğru uzun yolculuğa çıkmadan önce

Benim Mutfağım'dan Asya'nın bizleri lezzetli yemeklerle beklediğini tahmin ediyorduk ama koyun etinden yapılan Ege Bölgesine ait Gerdan Tatlısıyla hepimizi şaşırtacağını hiç mi hiç beklememiştik. 

 

Gerdan Tatlısını afiyetle yedikten sonra tekrar Türkiye'nin Bandırma'sında soluğu alıyoruz.   Yemekaşkından Emel Tavuklu Kağıt Kebabı'nı sunuyor bizlere. Bu lezzetli yemeğin, resimlenmiş yapım aşamalarıyla birlikte yazılmış tarifini cebimize koyuyoruz ve  hemencecik İstanbul'a ulaşıveriyoruz.

 

Yeşim'in Mutfağı'ndan Yeşim, yemeklerini çok sevdiği Antakya yöresine ait olan "Lahana Küncülemesi"ni yapmak için taa kışı beklemiş ve bizim tatmamız için  şimdiye kadar bekletmiş. Antalya usulu "Kuru Fasulye Piyaz", Antakya yemegi olan "Sünüberi"'yi de tattıktan sonra teşekkür edip Yemek Günlüğüm'e sürpriz yapmaya karar veriyoruz.

 

Yemek Günlüğüm'den Emel ise bizleri ağırlamak için özellikle yöresel yemeklerle ilgili satın aldığı kitaptan Eskişehir Yöresine ait, nerdeyse unutulmuş olan bir lezzeti - Çakmak Dolması'nı yapıyor. Leziz dolmayı ilk fırsatta denenecekler listesine ekledikten sonra nasılsa Kocaeli İstanbul'a yakın diye İpekkuscu'dan İpek'e çat

  kapı gidiyoruz. Hamaratlı İpek, Sinop'ta bayramlarda yapılan  Nokul Sinop açması'yla ağırlıyor. İpek'in sevgi dolu mekanından aceleyle ayrılmak zorunda kalıyoruz çünkü bugünün son durağı Konya'ya geç kalmadan varmalıyız.

 

Evet, Mevlana'nın anayurdu Konya'da Açık Büfe'den Nezaket, hepimizin ilgisini çekeceğini düşündüğü için, tarifi hem eski yıllara dayanan hem de yapımı kolay olan Kenevir Helvası'nı sofraya koyuyor ve Konyalıların bu helvayı özellikle kışın yapıp, soğutmak için de kara gömdüklerini biz tatlılarımızı yerken anlatıyor. Nezaket'e ellerine sağlık deyip ayrılıyoruz ve bugünkü yolculuğumuzu da burda sonlandırıyoruz.

İkinci 11 Durak

Arkadaşlar bu iki gün benim için çok yoğundu. Onun için günlük gezimizi 10-11 durakla sınırlamak zorunda kaldım. Yarından itibaren daha fazla yerleri ziyaret edebileceğiz diye düşünüyorum. Sabır ve anlayışınız için teşekkür ediyorum.   

Yönlendirme, yazım veya girişimde hata farkederseniz bana bildiririrseniz sevinirim.

 

 Dünkü yolculuğumuzun son noktası Konya'dan tekrar İstanbul'a dönüyoruz.

Ebrulilezzetler'den Ebru'nun, annesinin hazırladığı Erzurum Yöresine ait Ekşili Dolma ile yapımını daha yeni öğrenmesine rağmen görünütüsünden bile çok lezzetli olduğu anlaşılan Antep Usulü Etli Kuru Patlıcan Dolması ile bugünkü yolculuğumuza başlıyoruz. 

 

İstanbul'daki ikinci durağımız Yemek Cini'nden Şeyma doğduğu yer Osmancık'a özgü Yaprak içi, Kuru Patlıcan Dolması, Kurutulmuş Yeşil Fasulye Yemeği, Yoğurtlu Bulgurlu Dolma ve şeker pancarından Kocabaş tatlısını yapmış. Özellikle Yaprak içi çorbasının nasıl 'yenmesi' gerektiğini resimlerle de çok güzel açıklamış. Hamarat Şeyma'ya teşekkür edip İstanbul'da başka kapıyı çalmak için ayrılıyoruz. 

 

 Evet, Lezize'den  İrem ve Sahra akıllarda kalacak sofra hazırlamışlar. Tutmaç Çorbası, Fıççın, Erzincan Çorbası, Sırın, Demir Tatlısı & lokma, Lahana Turşulu Çorba, Bulgurlu Köfte gibi çeşit çeşit yemek türü vardı sofrada. Saymakla bitmez.. Burda anlatınca masal gibi değil mi? Onun için siz en iyisi Lezize'ye uğrayın ve kendi gözünüzle görün, biz de yolculuğumuza devam edelim zira sonraki durağımız 'Albion'...

Nottingham'a vardığımızda, Zeynebin Mutfağı'ndan  Seda İstanbul'dayken yaptığı  İçli Köfte, Çiğ Köfte, Peynirli Kadayıf, Katmer gibi Şanlıurfa yemeklerini sofraya diziverdi. O güzelim içli köftelerimizi yedikten sonra ellerine sağlık, Seda, deyip 

İstanbul'a Hanimiş'in sahibesi Işıl'a konuk

oluyoruz. Balkabaklı Tatlı Börek, Pırasalı Börek, Cevizli Çörek Selanik göçmeni anneannesinin tariflerindenmiş. Işıl'ın nefis böreklerinden tattıktan sonra yine yola koyuluyoruz... Amerika kıtasına..   

 

 

ABD, Florida'da Zeytindalı'ndan Dilek Ege bölgesine ait Yaz Turşusu, Malatya mutfağından Bulgur Köftesi, Sıkma Köfte ve Ayranlı Köfte  gibi birbirinden lezzetli yemeklerle karşılıyor. Dilek'e veda ettikten sonra yolumuz Ankara'ya düşüyor.

 

 

Safran'in mekanı Safran Mutfakta'ya ilk defa konuk olacağımız için hepimiz heyecanlıyız. Erzincan mutfağına ait “Erzincan Çorbası”, ve Isparta'dan “Kabune Pilav”ıyla kalmayıp Kemaliye ilçesi ile Isparta şehri hakkında da bilgi sahibi olarak tekrar ABD'nin York'una uçuyoruz.

 

 

Defne Nur'un Mutfağı'ndan Naime  Afyon'un Bolvadin'ine özgü Cullama, Goce Yuvalağı ve Bükme'yi yapmış bizlere. Nefis görünen bükmelerin yapılış şeklini bile tek tek resimlemiş. Naime'ye hosça kal diyoruz ve 

 

 

Sofram'dan Arz-i HaL'in kapısını çalıyoruz. Girit kökenli annesinin tarifi olan, baharda filizlenen otlardan yapabileceğiniz,  Sac'da Otlu Çiğ Börek  ile konuk ediyor bizleri. Nefis böreği tattıktan sonra  ABD'den 

 

 

Mutfakta Devrim'e gitmek için acele ediyoruz.

Devrim bizlere Ege'nin Bergama'sından ana malzemesi patlıcan olan Cigirtma yapmış. Patlican, biber ve sarimsak esliginde "cigira cigira" zeytinyağında kızartılarak yapılan yemek özellikle yaz aylarında nefis oluyormuş. Devrim'le vedalaşıyoruz ve bugünün son durağı New Jersey!!!

 

New Jersey'de Uzak Köşe'ye gidiyoruz. Alev bizlere Artvin'e özgü yapımı kolay Herisa tatlısı'nı sunuyor. Gerçekten leziz tatlımızı afiyetle yiyoruz ve Alev'e ellerine sağlık deyip bugünkü yolculuğumuzu noktalıyoruz... yarın görüşmek üzere!!!

 

17.04.2006

Üçüncü 10 Durak

Yönlendirme, yazım veya girişimde hata farkederseniz bana bildiririrseniz sevinirim.

 

Evet, ikinci durağımızı ABD'de Uzak Köşe'de noktalamıştık.. Üçüncü durağımıza anavatandan başlıyoruz. 

Başkentimiz  Ankara'nın Mekanımız Mutfak'ından

Şule'nin sevgi dolu mutfağında  Erzincan yöresine ait Patates Mıhlaması, Un helvası ile sürekli okuyucularından  Elif'in de Trabzon'a ait Turşu Kavurması'nı tatma şansını elde ediyoruz. Şule'ye teşekkür ederek Aydın'a yol alıyoruz. 

 

Aydın'a gelmişken yöresel yemeklerini tatmadan mı gideceğiz?! Tabi onun için en iyi yer  Sibel'n Kahvesi 

dediler yerliler, haklıydılar da. Sibel hemen annesiyle birlikte karar verdikleri Kırlı Kızartma, Pazı Kavurma, Çemen, Yemiş Tatlısı gibi birbirinden farklı Aydın lezzetlerini önümüze koydu. Hepsi birbirinden güzeldi ama laf aramızda ben, yıllardır tarifini bulamadığım Çemen'e çok sevindim :)

Yaşa, Sibel!

 

Bu sefer ABD'nin Akron'undayız. Eveet, bildiniz Mutfaktakiler'den Elif 'e konuk oluyoruz. Kendi deyimiyle 'kalabalık' mutfağının sıcak ortamında Bitlis yöresine ait teyzesinin pişirdiği ama annesinin tarifi olan Klorik (sulu köfte) ile ağırlıyor bizleri. Şimdiye kadar tattığımız en lezzetli sulu köftemizi yedikten sonra kestane ile şeftalinin cenneti Yeşil Bursa'ya yol alıyoruz.

 

Bursa'nın ünlü Frambuaz Cafe'sinin Ece'sine misafir oluyoruz. Ece düşündüğü bir çok lezzetin arasından Doğu Usulu Sihirli Bulgur, İçli Köfte ve Van Kurabiyesi'ni bizlere ikram etmek için yapmış. Hem resimli yapım aşamalarının yardımıyla kolaylıkla yapabileceğimiz lezzetlere ve yaratıcısı Ece'ye veda ediyoruz çünkü

İstanbul'dan Hatice'nin meşhur Portakal Ağacı'nadavetliyiz! Kim kaçırır bu fırsatı?!

Sevgili Hatice hepimizin artık çok iyi tanıdığı ve sevdiği annesinin önerisiyle Zile'li bir çerkez kadını olan rahmetli anneannesine ait Patatesli Bulgur Köftesi'ni hazırlamış. Güzelim köfteleri tattıktan sonra Hatice ile Annesine ellerinize sağlık diyoruz ve sonraki durağımız Ankara'ya yol alıyoruz.

 

Ankara'da Sibel'in Mutfağı'ndan Sibel, babasının memeleketi Kırşehir'in Kaman Mutfağına ait Kaman Mantısını, ve Besmeç (pesmeç)  diye adlandırılan bir köfte çeşidini bizlerle paylaşıyor. Kırşehir'e ait güzel bir lezzeti bizlere tattırdığı için Sibel'e teşekkür ediyoruz ve İstanbul'a acele ediyoruz.

 

İstanbul'da bizleri Mutfağa Dair'den Nilüfer bekliyor. Mekanına ilk kez konuk olduğumuz Nilüfer Çorum'a özgü Hamur Aşı ve Yoğurt Çorbası'nı hazırlamış bizlere. Lezzetli yemeklerden sonra tekrar Nilüfer'in mekanında diğer Çorum lezzetlerini tatma umuduyla ayrılıyoruz. Sonraki durağımız Adapazarı.

 

Erguvan'dan Ece Adapazarı’nda sayıca çok olan Çerkez ve Abazalara ait çok ilginç tariflerle karşılıyor bizleri. Mısır unu ve suyla yapılan Abaza Pastası sadece Abaza veya Çerkez peyniri ile değil, ana malzemesi yumurta ve yoğurt olan Sızbal'ın eşiliğinde de yenilebiliyormuş. Böyle nadir karşılaşılan mutfaktan lezzetler sunduğun için teşekkürler Ece!! 

 

Ece'den ayrılıp İzmit'in modern ve genç annelerinden birinin sahip olduğu Mutfak Güncesi'ne konuk oluyoruz.

Evet, güzel Şaziye bizlere  İzmir Köfte, Cevizli İncir Tatlısı ve eşinin Girit'li anneannesinden öğrendiği Fava'yı sunuyor. Leziz yemeklerden tadıyoruz ve aceleyle Bursa'ya yol alıyoruz.

 

Bursa'dan şeker ikizlerin güzel annesi Vildan, Marifet Teyze'ye buyur ediyor bizi. Balıkesir yöresinden Çıngıllı (Saçaklı) Mantı ile Kırım göçmenlerinden olan babaannesinin tarifi Kocakulak Mantı'yı sofraya koyuyor. Leziz yemeklerimizi yerken de Vildan bize Balıkesir'e ait olan çocukluğunda sıkça söylediği türküyü söylüyor. Bu ortam günün yorgunluğunu unutturuveriyor tabi ki..

 

Evet, hepimiz Vildan'ın güzel türküsüyle bugünkü gezimizi tamamladık. Sonraki gezimizde ne tür sürprizler bekliyor derseniz en kısa zamanda beraber göreceğiz!!! 

 

18.04.2006

Dördüncü 10 Durak

Yönlendirme, yazım veya girişimde hata farkederseniz bana bildiririrseniz sevinirim.

 

Üçüncü durağımızı Bursa'da Marifet Teyze'de tamamlamıştık. Dördüncü yolculuğumuza İstanbul'dan başlıyoruz.

Bir Tutam Sevgi'den Yeşim, sevgi dolu mekanında Karadeniz Mutfağından Turşu Kavurması'yla ağırlıyor bizleri. Aslında Trakya yöresinden bir tarif yapmak isteyip de sonra annesinin karadeniz yemeğini görünce tursu yapmaya karar veren Yeşim'e seçiminden dolayı tebrik ederek bloglar dünyasının Japonya'sına yol alıyoruz. 

 

Zira Devletşah'a her gidişimizde Japonya'ya gitmiş gibi oluyoruz çünkü Devletşah'ta her şey elektronik! Zeki arkadaşımız Devletşah Kütahya'ya ait "Hashasli Lokum"'u tavşan kanı çayıyla sundu ve üstüne üstlük "Hashasli Lokum"'un yapılışını da videoblog olarak bize gösteriverdi. Eh, tüm bunları görünce 21.yy kadınlarına hayran olmamak elde değil!

 

Sonraki durağımız Alp dağları.. Güneşli İsviçre.. Çay Saati'nden hamaratlı Hülya, en son gittiğinde hayran kaldığı Kayseri Mutfağından lezzetler seçmiş. Özellikle pek duymadığımız Kesme Çorba ve Tandır Börek gibi tatlarla hepimizi buyur etti Çay Saati'nin sahibesi. Hülya'ya teşekkür ettikten sonra Türkiye'ye dönüyoruz..

 

Türkiye'de Mutfakta Biri Var'dan Melissa'ya konuk oluyoruz. Misafirperver Melissa bizlere Kayseri Mutfağından Kikirdekli Çorba, Kayseri Mantısı, Höşmerim'i yapmış. Ne kadar son anda yapabildim diye hayıflansa da yemekler muhteşemdi.  

 

Sonraki durağımız İstanbul. Huysuz ve Tatlı'dan sevgili Yonca çok farklı bir tatlıyla karşımıza çıkıyor, Kuru Erik Yahnisi. Bulgaristan göçmenlerinden olan anneannesinin eskiden sık-sık yaptığı ama Yonca'nin teyzesinden duyarak sonradan keşfettiği tatlıyı bizlerle paylaşıyor. Demek eriğin de yahnisi olurmuş diye şaşıran bizler, nenelerimizin yaratıcılığına hayran olmadan edemiyoruz. 

 

İstanbul'dan Ankara'ya varır varmaz Hane İçre'den Dersaadet'e çat kapı dalıyoruz. Tam da Tatar Böreği Göbete fırından yeni çıkmış idi. Mis kokulu böreğimizi yerken harç olarak sadece pilav ve tavuk etinin kullanıldığını öğreniyoruz. Canımız kolay ve lezzetli börek istediği zaman tam yapılacak tariflerden, aklınızda olsun!!

 

Evet, bu sefer yolumuz uzun - Samsun.

Mutfaksever'in sıcak ortamında sevgili 

Arzu Doğu Karadenize özgü hem doyurucu, hem kolay, hem de lezzetli yemeği Fasülye Diblesi'ni sundu bizlere. Aslında Arzu düşündüğü yemeklerin hiçbirini yapamamış bizler için ama lezzetli ve ozenle koyulmus Fasülye Diblesi ve sıcak ortamın bizlere çok iyi geldiğini belirterek, müsaade istiyoruz, çünkü Almanya sonraki durağımız.

 

Taa Almanya'ya hem de Devrimce'de 

Tokat usulü Cigli yemeye geldik!  Sevgili Devrim kendi elleriyle oracıkta hamurları açtı, arasına peynirli maydanozu koydu ve hem de gerçek sacda pişirdi Cigli'lerimizi. Tek kelimeyle nefisti!! Leziz Cigli'nin tarifi Devrimce'de :))

 

Sonunda Kanada'ya ulaştık. Montreal'de Hanifenin Tarifleri'nden güzel Hanife taa Ayvalık'tan getirdiği kurutulmuş fasulye ile Etli Kurutulmuş Fasulye  yapmış bizlere. Türkiye kokan kuru fasulyelerimizi yedikten sonra Hanife'ye teşekkür edip alelacele bugünün son durağı İstanbul'a dönüyoruz

 

Damlanın Günlüğü'nden yaratıcı Damla bizler için   Samsun'a özgü Mısır Ekmeği ve yapımı kolay, lezzetli Güneydoğu Anadolu Mutfağından Pastırmalı Humus'u sunuyor. Damla'nın enfes yemeklerini yavaşça, tadına vara vara yiyoruz çünkü Damlanın Günlüğü bugünün son durağı!!

 

5. son durakta görüşünceye kadar!!

 

19.04.2006

Ye#9 

Yöresel Yemekler

Logo:Hatice

 

20.04.2006

Beşinci ve son 12 Durak

Yönlendirme, yazım veya girişimde hata farkederseniz bana bildiririrseniz sevinirim.

 

 Beşinci durağımızı kaldığımız yerden, yani İstanbul'dan başlıyoruz.  Bugünün ilk durağı Bengü & Semih'ten Bengü.

Bengü,  babaannesinin her zaman yaptığı Gürcü yemeklerinden Peynir Eritmesi'ni seçmiş. Diğer yemeği de adını ilk defa duymakta olduğumuz Zılbıt. Zılbıt yemeğin ismi değil genelde Karabük'te bulunan otmuş. Sevgili Bengü'ye misafirperverliği ve lezzetli yemekleri için teşekkür ettikten sonra Mersin'e doğru yol alıyoruz.

 

Derya'nın Güncesi'nden Derya, bizim için çok farklı bir aktivite hazırlamış. Mersin'e gelip de yenmeden geri dönülmeyen iki şeyi bizlerle paylaşmak istemiş:  Mersin'in Cezeryesi ve Tantunisi.

Cezeryeyi duymuşluğum var ama Tantuni de neyin nesi?diye soracaksanız hemen Derya'nın Güncesi'ne gidin yaratıcı Derya merakınızı güzel rehberlği ile giderecektir. Mersin'i gezmek isteyenlere iyi seyahatler diyoruz ve  hepimizin sık sık uğradığımız ve vazgeçemediğimiz bir mekana doğru uçuyoruz...

 

Bildiniz! Tabi ki Bizim Pastane!!! Hamaratlı Zinnur bizler

için Manhattan'da hemen her pastanenin vitrininde görebileceğimiz Bizim Yörelerin Kurabiyesi (Black and White Cookies)'ni yapmış. Türkiye'den bir lezzetle katılamadım diye üzülen Zinnur'u hemen yatıştırıyoruz çünkü sayesinde ufkumuzu genişletmiş, Atlantik Okyanusunun öbür ucundaki farklı lezzetleri tatma şansını elde etmiş oluyoruz, değil mi?! Seçimin için teşekkürler, Zinnur!!

Sonraki durağımız Bursa. Asma Dalı'ndan sevgili Emine daha önceden yayınladığı Kestane şekeri ve Tahinli pide'nin dışında anneannesinden gördüğü Silor ve Diblama gibi bir kaç gürcü tarifini de bizimle paylaşmış. Silor'un güzel fotoğrafından da anlaşıldığı gibi yemekler gerçekten nefisti! Teşekkürler Emine!

 

Asma Dalı'nı geride bırakarak İstanbul'a doğru yol alıyoruz. Sırada Gelincik Tarlası var!! Bizim Afyon'lu Burcu'muz, Afyon Mutfağından Kaymaklı Ekmek Kadayıfı ikram ediyor.

Lezzetli Ekmek Kadayıfının sırrının da bir gece bekletmek olduğunu belirtiyor Burcu. Hem de kaymaklı ne güzel görünüyor değil mi?!

 

Evet yine okyanusu aşarak New

 Jersey'e geliyoruz. Hindistan Cevizleri'nden sevgili Bezen farklı bir lezzet için bir süre düşünüp taşınıp sonunda karar kıldığı Erzincan Yöresine ait Eksili ile karşılıyor bizleri. Yapması kolay olan çorbanın tarifini aklımızda tutuyoruz ve aç kollarını Türkiye!

 

Yeşil Bursa'da Hayattan Esintiler'e sürpriz yapıyoruz! Güzel isimli Peruze Bursa'nın ünlü yemeklerinden biri İskender Kebap'ını sunuyor bizlere, hem de kendi elleriyle yaptığı, evet yanlış duymadınız ev yapımı İskender Kebabı. Hele gurbettekiler için bire bir! Ellerine sağlık Peruze!

 

Bursa'dan Ankara'ya ışık hızıyla ulaşıyoruz ve Sweet Kitchen'nin modern annelerinden biri Begüm'ün sofrasına zar zor yetişiyoruz. Begüm bizlere   kayınvalidesinin spesyallerinden olan Katmeri seçmiş. Katmerin yapılışını adım adım resimlerle anlattığı için yapılışını da kolayca anlamış oluyoruz. Begüm'e teşekkür ettikten sonra Tekirdağ'ına doğru yol alıyoruz...

 

Çorlu Kartopu'ndan sevgili Nesrin,  annesinin memleketi Ankara'nın Kalecik yöresine ait Malak Hamuru ile konuk ediyor bizleri. Nesrin'in deyimiyle ilginç isimli tatlımızı yedikten sonra 

İstanbul'a dönüyoruz tekrar.

 

 

İstanbul'dan Hayriş'in Köşesi'ne

 uğruyoruz. Sevgili Hayriye bizlere annanesinin tarifi olan  Parenik'i yapmış. Mısır unundan yapılan Parenik farklı lezzet aradığınızda yapabileceğiniz bir tarif! Ellerine sağlık Hayriye deyip 

Sonsuz Nimet'e doğru yol alıyoruz. Sevgili Hayat bizlere çocukluğunun lezzeti Keşkek'i tattırmaya karar vermiş. Buğday ve tavuk göğsünden yapılan lezzetli yemeğimizi yedikten sonra Yöresel Yemekleri Etkinliklerinin en son durağı için Avrupaya yol alıyoruz.

 

Son durağımız İsviçre... tabi ki Dilek'ce... Dilek'ce deyince fazla söze gerek yok.. evet, dileklerin gerçekleştiği mekanda hiç yerinde durmayan, bizim aktif Dilek'imiz  Top tarhana, Karnikara: börülce corbasi, etkinlik için özel denediği ''Erzurum asi", kardeşinin "biber cipsi" adini verdigi dilim dilim kesilerek kurutulan biberler ve havuç kantonu Aargau'un simgesi olan, Alman yöresel lezzetler etkinliginde birinciligi alan havuç pastasi/keki ile karşılıyor bizleri. Leziz yemeklerimizi tattıktan sonra Dilek'le vedalaşıyoruz ve gezimize son noktayı koymadan önce hepinizi

Japonya'ya Plov et Confit'ye  davet ediyorum. Japonya'ya kadar gelmişken Hiroşima ve Osaka'ya özgü  Okonomiyaki ve bir diğer yöresel yemeğim Orta Asya mutfağından Mantı ile sizleri ağırlamak istiyorum. Böylece Yöresel Yemekler gezimizi de tamamlamış oluyoruz...

Sonuç olarak, bu yolculuktan ben çok zevk aldım ve aynı zamanda yöresel yemekler konusunda ufkumu da genişletmiş oldum. Umarım herkes aynı duyguları yaşamıştır. Bu vesileyle çok sevdiğim Türkiye'nin de sadece kültür olarak değil yemek anlamında da ne kadar zengin olduğunu bir daha görmüş oldum. Tabi çeşit çeşit ilginç yöresel tariflerle  katılan ve her türlü desteğini esirgemeyen arkadaşlarıma candan teşekkür ediyorum. Nerdeyse 4 gün süren yolculuğumuzun uzamasını sabır ve anlayışla beklediğiniz için de çok teşekkür ederek sizlere veda ediyorum...

 

19.04.2006

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !